Home > Experience 123 > Co-Curricular Activities > CCA Schedule

CCA Schedule

Uniform Groups

NoName of CCACCA Day(s)TimeTeacher I/C
1Boys’ BrigadeFriday2.30 pm - 4.30 pmMr Haw Shuen Siang (OIC)
Mr Jason Seng
Ms Geralin Tan (Advisor)
2Girls’ BrigadeFriday2.30 pm - 4.30 pmMiss Jeanie Lim (OIC)
Mdm Jeanna Goh
Mdm Qian Li
Ms Geralin Tan (Advisor)

Aesthetic Groups

No Name of CCA CCA Day(s) Time Teacher I/C
3 Choir Tuesday & Friday 2.30 pm - 4.30 pm Mdm Quek Siew Kee (OIC)
Mdm Hermawati Dolfata
Ms Geralin Tan (Advisor)
4 Chinese Orchestra Tuesday (Senior)
Friday (All members)
2.30 pm - 5.30 pm Mdm Chia Ai Tian (OIC) 
Mdm Yap Eng Fui
Miss Liu Zi Jing
Ms Leong Qin Xin
Mr Chok Kian
Ms Geralin Tan (Advisor)
5 International Dance
 Tuesday (Senior)
Friday (Junior)
2.30 pm - 4.30 pm Ms Tan Seek Ling (OIC)
Ms Lu Wei
Ms Geralin Tan (Advisor)
6 Chinese Dance  Friday 2.30 pm - 4.30 pm  Mrs Carol Aw (OIC)
Mdm Yang SR
Ms Mardhiyah Bte Alip
Ms Geralin Tan (Advisor)
7  Indian Dance Tuesday  2.30 pm - 4.30 pm Mdm Thasveena (OIC)
Ms Ho Li Ming
Ms Geralin Tan (Advisor)
Malay Dance   Tuesday  2.30 pm - 4.30 pm Mdm Siti Hamesiah (OIC)
Mdm Norwati Neswan
Ms Geralin Tan (Advisor)
9 Music, Drama & Dance Club   Friday 2.30 pm - 4.30 pm Mdm Asmahliah (OIC)
Mdm Muzaiyanah
Mr Surendran
Ms Geralin Tan (Advisor)
10 Info-Comm ClubTuesday2.30 pm - 4.30 pmMdm Lim Li Yin (OIC)
Ms Fathin Atikah
Mr Vincent Lee (Advisor)
 11Visual Art Club Tuesday
(Open Group)
Friday (All) 
2.30 pm - 4.30 pmMdm Aliah (OIC)
Ms Peck Siew Ling 
Mrs Karen Toh 
Mrs Suzanne Pang 
Ms Geralin Tan (Advisor)


Clubs and Society


No Name of CCA CCA Day(s) Time Teacher I/C
12 Science and Green Club Tuesday 2.30 pm - 4.30 pm Mrs Chen Soon Shan (OIC)
Ms Choo Ruofei
Mdm Kong Su Sze (Advisor)
13 Weiqi Club Tuesday 2.30 pm - 4.30 pm Ms Lee Hui Yi (OIC)
Mdm Chai Jingyi
Mr Yeo Chee Wee (Advisor)
14Scrabble Tuesday 2.30 pm - 4.30 pm Mdm Hafizah Nordin (OIC)
Miss Sim Limin
Ms Geraldine Lim (Advisor)

Physical Sports

No Name of CCA CCA Day(s) Time Teacher I/C
15 Badminton Tuesday & Friday 3.00 pm - 5.00 pm Ms Clare Sim (OIC)
Mr Amos Leong
Ms Yap Ee Lim
Mr A'srie (Advisor)
16 Basketball Tuesday & Friday 2.30 pm - 5.00 pm Mr Jevon See (OIC)
Mdm Yip Lai Mun
Mr Kwek Hong Wee
Mr A'srie (Advisor)
17 Sepak Takraw  Tuesday & Friday  2.30 pm - 4.30 pm Mr A'srie (OIC)
Mdm Zaheedah
Ms Geralin Tan (Advisor)
18 Football Tuesday & Friday 3.00 pm - 5.00 pm Mr Noor (OIC)
Mr Azuan
Mr Lim Ching Feng
Mr A'srie (Advisor)
19  Softball Monday & Thurs 3.30 pm - 5.30 pm
Ms Toh Bin Bin (OIC)
Mrs Bay Wooi Ling
Mr Poh Yeow Chong
Mr A'srie (Advisor)
20 Swimming  Tuesday & Friday 2.30 pm - 5.00 pm Mdm Kwek Sor Hian (OIC)
Mr Khaliq Goh
Mr A'srie (Advisor)  

Special Enrichment Groups (Selected Pupils)

No Name of CCA CCA Day(s) Time Teacher I/C
21 Mathematics Club Monday (P3 - P4)
Thursday (P5 - P6)
3.30 pm - 5.30 pmMrs Siti Shahrin (OIC)
Ms Sylvia Tay
Ms Harianti
Mdm Sheryln Li
Mr Atraju (Advisor)
 22 ACESISEveryday except on Wednesday  2.30 pm - 4.30 pmMs Ivy Tan (OIC)
Mrs Pauline Lee
Ms Ratna Jainal
Mrs See-Wu Mun Na 
Mr Wong Yew Kuan (Advisor)
 23 Rock HAVENTuesday 3.30 pm - 5.30 pm Ms Mahejwari (OIC)
Mdm Thana
Mr Feng Wenfu (Advisor) 

Other Programme 

No Name of Programme Day(s) Time Teacher I/C
24 PALDuring curriculum time During curriculum time. Refer to timetableMdm Lily Ong
Mdm Josephine Leong
Mdm Joyce Kang
Mrs Sharon Ng